Nowoczesne systemy automatyzacji rewolucjonizują sposób zarządzania fermami. Precyzyjne sterowanie warunkami środowiskowymi, monitoring stanu zdrowia zwierząt i optymalizacja żywienia nie tylko zwiększają efektywność produkcji, lecz także pozwalają lepiej zadbać o dobrostan zwierząt przy mniejszym nakładzie pracy ludzkiej. Nie ulega wątpliwości, że tak będzie wyglądać przyszłość produkcji zwierzęcej. Warto wdrażać automatyzację we własnych gospodarstwach, aby ułatwiać sobie pracę, poprawiać wydajność produkcji i zwiększać zyski – a to wszystko pod kontrolą nowoczesnych systemów pracujących z korzyścią dla rolnika. Sprawdź, jak automatyzacja zwiększa efektywność hodowli trzody chlewnej i innych zwierząt oraz jakie nowoczesne systemy zarządzania zasobami na fermach czekają na Ciebie w Wesstron.
Współczesna hodowla (a właściwie produkcja zwierzęca) ma niewiele wspólnego z systemem hodowli praktykowanym jeszcze kilka dekad wcześniej. Dzisiejsze fermy to zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa, gdzie tradycyjne metody ustępują miejsca zintegrowanym systemom zarządzania. Czujniki IoT, kamery przemysłowe i specjalistyczne oprogramowanie tworzą cyfrowy ekosystem, który pozwala na bieżąco monitorować parametry produkcyjne i błyskawicznie reagować na najmniejsze odchylenia od normy. Ta technologiczna rewolucja zmienia nie tylko sposób pracy hodowców, ale przede wszystkim przekłada się na znaczącą poprawę wyników ekonomicznych.
Dlaczego automatyzacja w hodowli jest tak ważna?
Automatyzacja w hodowli stała się kluczowym elementem nowoczesnej produkcji zwierzęcej z kilku powodów. Przede wszystkim, współczesne fermy muszą sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na żywność przy jednoczesnej presji na obniżanie kosztów produkcji. W obiektach, gdzie utrzymuje się setki czy tysiące zwierząt, ręczne kontrolowanie wszystkich parametrów jest nie tylko czasochłonne, ale też praktycznie niemożliwe do wykonania z odpowiednią precyzją. Automatyzacja umożliwia zwiększenie efektywności produkcji i obsługę większej liczby zwierząt w mniejszym czasie. Umożliwia również poprawę dobrostanu zwierząt, co jest ważne nie tylko z punktu widzenia etyki, ale także finansów
Kolejnym istotnym argumentem jest czysta ekonomia. Automatyzacja, choć wymaga początkowych nakładów inwestycyjnych, w dłuższej perspektywie prowadzi do oszczędności. Zmniejsza się zużycie energii, paszy i wody, a optymalizuje wykorzystanie zasobów ludzkich, ponadto dzięki lepszej kontroli stada spada liczba upadków i zachorowań. System wczesnego ostrzegania pozwala wykryć potencjalne problemy, zanim te przerodzą się w poważne straty. Co więcej, w dobie coraz częstszych kontroli i zaostrzania regulacji prawnych automatyzacja zarządzania zasobami w hodowli trzody i innych zwierząt ułatwia spełnianie wymogów prawnych i certyfikacyjnych, a przy okazji pozwala na szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych.
Systemy monitorowania zużycia zasobów na fermach
Efektywne zarządzanie wodą, paszą i energią w hodowli pozwala zwiększać wydajność produkcji poprzez racjonalne zarządzanie zasobami, ograniczać nakłady pracy ludzkiej i szybko reagować w razie pojawiających się problemów. Aby jednak zbierać dane i obserwować ewentualne odstępstwa od normy, potrzebujemy systemów monitorowania zasobów, które dają hodowcy stały dostęp do najważniejszych informacji w czasie rzeczywistym (a nawet alarmują w razie sytuacji awaryjnej). Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, takich jak czujniki, liczniki czy oprogramowanie analityczne, hodowcy mogą precyzyjnie kontrolować zużycie wody, paszy i energii w różnych obszarach gospodarstwa.
Jak nowoczesne systemy monitorowania pomagają w kontrolowaniu zużycia wody, paszy i energii?
System kontroli zużycia wody mierzy nie tylko całkowite zużycie, ale też wzorce pojenia w różnych sekcjach budynku. Od razu zauważysz, jeśli gdzieś pojawi się nietypowy wzrost poboru wody – może to oznaczać przeciek, usterkę poidła albo problemy zdrowotne w stadzie. Przykładowo nagły wzrost zużycia wody może wskazywać na biegunkę u zwierząt, a jego spadek może sygnalizować problemy z drożnością instalacji. Kontrola wody jest ważna nie tylko ze względu na samą jej utratę oraz wiążące się z tym straty ekonomiczne, ale także ze względu na niepożądaną nadprodukcję gnojówki w przypadku rozlewania lub nadmiernego spożycia wody przez zwierzęta.
W przypadku paszy systemy wagowe i czujniki na bieżąco pokazują stan magazynowy i tempo zużycia. Co więcej, automatyka porównuje rzeczywiste zużycie z założeniami żywieniowymi dla danej grupy produkcyjnej zwierząt i umożliwia dopasowanie dawek paszy (taki system to np. Fetura Cloud). Jeśli system wykryje, zbyt gwałtowny spadek paszy z silosa lub brak zuzyci paszy zostaniesz o tym poinformowany niezwłocznie. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy o problemie dowiadujesz się gdy jest za późno, np. Ze bezpiecznik od paszociagu nie pracowal lub paszociag nie wylaczyl sie poniewaz wypadl czujnik w karmiku.. System umożliwia również lepsze planowanie dostaw paszy, dzięki czemu zaopatrzenie zawsze zdąży przyjechać na czas. Automatyzacja dotyczy ponadto procesu karmienia – specjalne paszociągi koralikowe (lub inne) umożliwiają rozprowadzanie pokarmu po całym budynku i karmienie trzody chlewnej na sucho lub mokro (dodatkowo mieszając paszę z wodą). W ten sposób urządzenia podają zwierzętom wymierzone dawki pożywienia o wyznaczonych porach lub umożliwiając żywienie ad libitum (tzw. żywienie do woli).
Kontrola zużycia energii to dziś szczególnie ważny aspekt, zwłaszcza w dużych obiektach inwentarskich oraz biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu. Nowoczesne systemy nie tylko pokazują całkowity pobór, lecz także rozbijają go na poszczególne urządzenia i pory dnia. Możesz dokładnie sprawdzić, ile energii zużywają wentylatory, ogrzewanie, chłodzenie czy oświetlenie. System pomoże Ci też zoptymalizować pracę urządzeń – na przykład wskaże, kiedy wentylacja pracuje na zbyt wysokich obrotach lub gdy ogrzewanie włącza się niepotrzebnie.
Najważniejszym aspektem jest możliwość nadzorowania hodowli z poziomu własnego komputera lub telefonu komórkowego. Obserwowanie zużycia wody, paszy i energii dzięki automatyzacji jest możliwa na każdym etapie produkcji zwierzęcej. Hodowca otrzymuje zestaw danych wyświetlanych w wygodny, praktyczny sposób i ma dostęp do ich historii, co umożliwia wyciąganie wniosków, kontrolowanie, które rozwiązania najlepiej się sprawdzają, oraz dalsze optymalizowanie hodowli.
Jak monitorować zużycie zasobów na fermach trzody chlewnej?
Pasza stanowi największy koszt w produkcji trzody chlewnej, dlatego jeśli musimy wybierać, warto rozpocząć dokładne monitorowanie zasobów właśnie od tego aspektu. Kontrola zużycia paszy zaczyna się już od silosów paszowych wyposażonych w czujniki wagowe. System na bieżąco pokazuje stan magazynowy i tempo zużycia paszy, a także alarmuje, gdy zapasy spadną poniżej ustalonego minimum. W połączeniu z automatycznymi stacjami żywienia możesz dokładnie śledzić, ile paszy trafia do poszczególnych kojców i jak się to przekłada na przyrosty świń. Jeśli korzystasz ze specjalnych aplikacji dla hodowców, takich jak Fetura Cloud, możesz z poziomu telefonu ustalać dawki paszy dla poszczególnych grup produkcyjnych.
Monitoring zużycia wody jest możliwy dzięki licznikom, jednak w tym przypadku również można działać lepiej i wydajniej. Wodomierze i czujniki na głównych liniach wodnych oraz na poszczególnych sekcjach chlewni pokazują nie tylko, ile wody pobierają zwierzęta, ale też jak rozkłada się to zużycie w ciągu doby. Analiza zużycia prądu także jest bardzo istotna dla hodowcy optymalizującego proces produkcji. Kontrolę zużycia prądu i wody umożliwiają liczniki METRIS, które działają wraz z systemem Fetura Cloud.
Automatyzacja w rolnictwie – korzyści dla hodowców trzody
Zastosowanie nowoczesnych systemów w hodowli trzody chlewnej to już nie nowinka lub chwilowy trend – to ogólny kierunek rozwoju branży rolniczej. Producenci, którzy zdecydowali się na automatyzację swoich ferm, szybko przekonują się o wymiernych korzyściach tego rozwiązania. Precyzyjne zarządzanie warunkami w chlewni, kontrola zużycia zasobów, automatyczne systemy żywienia i pojenia oraz stały monitoring stada nie tylko odciążają hodowcę od rutynowych czynności (zwłaszcza ciężkiej pracy fizycznej), lecz także przekładają się na lepsze wyniki produkcyjne i poprawę dobrostanu zwierząt. Zebrane dane umożliwiają analizę własnych działań, wprowadzanie poprawek, przewidywanie kosztów i zysków oraz planowanie zmian.
Jak systemy Wesstron pomagają w kontrolowaniu zasobów?
Nowoczesne rozwiązania Wesstron dla hodowców trzody chlewnej pomagają optymalizować produkcję zwierzęcą na każdym etapie – od momentu planowania inwestycji (oferujemy projekty budowlane budynków inwentarskich, kojce, ruszty, systemy wentylacji i oczyszczania powietrza oraz inne), jak i automatyzowania już istniejących hodowli poprzez montaż silosów i wag czy paszociągów. Oferujemy także usługi programistyczne, w tym aplikację do zarządzania danymi hodowli.
Wesstron wspiera hodowców i rozumie ich potrzeby – sami produkujemy i wciąż doskonalimy takie niezbędne elementy nowoczesnej chlewni jak poidła miskowe i smoczkowe, autokarmniki do żywienia na sucho lub mokro, wentylacje sufitowe czy systemy ogrzewania. Znajomość potrzeb hodowców pozwoliła nam pójść o krok dalej i zaproponować nie tylko rozwiązania dotyczące codziennej obsługi stada, ale także narzędzia do kontrolowania zasobów – liczniki prądu i wody METRIS oraz system Fetura Cloud.
Automatyzacja zarządzania zasobami z Wesstron – woda, pasza i energia pod kontrolą
Czy wiesz, że możesz poprawić efektywność hodowli trzody dzięki technologiom od Wesstron? Obecnie hodowcy mogą optymalizować proces produkcyjny na różne sposoby – dostosowując rozwiązania do budżetu, wielkości stada, ograniczeń budynków inwentarskich oraz własnych potrzeb. Wesstron jest partnerem hodowców, który ułatwia wdrażanie nowoczesnych technologii dopasowanych do konkretnych hodowli.
Aby zapewnić wydajne żywienie zwierząt, produkujemy silosy wraz z wagami, paszociągi i autokarmniki. Zamiast ręcznego karmienia oferujemy elektroniczne dozowniki NUTRI One lub NUTRI Group do wydajnego żywienia macior. Pierwszy podaje ustaloną ilość paszy w kilku dawkach (do 6) w ciągu doby. Drugi system zapewnia indywidualne karmienie loch utrzymywanych w grupach – kiedy zwierzę wejdzie do kojca samoblokującego, system sczytuje numer kolczyka, a dozownik wydaje odpowiednią ilość paszy. Stosowanie takich rozwiązań ogranicza codzienną pracę fizyczną oraz pozwala uniknąć błędów – pominięcia dawki, zbyt rzadkiego karmienia czy nawet utraty paszy w wyniku rozsypania.
Kontrolę nad zużyciem wody oraz prądu sprawują liczniki METRIS, jednak możesz jeszcze lepiej monitorować warunki panujące w chlewniach, wybierając sterowniki mikroklimatu i bezprzewodowe czujniki temperatury. Oprogramowania wszystkich systemów współpracują w jednym miejscu – w Fetura Cloud, gdzie są zbierane wszystkie dane i skąd można zarządzać zasobami z poziomu telefonu.
FAQ – często zadawane pytania
Na czym polega automatyzacja hodowli?
Automatyzacja w rolnictwie to ogólne pojęcie dotyczące wykorzystywania nowoczesnych technologii (od paszociągów po aplikacje na telefon), które umożliwiają efektywne zarządzanie wodą, paszą i energią w hodowli. Połączony system specjalnych urządzeń oraz oprogramowania przejmuje rutynowe zadania hodowcy i wykonuje je samodzielnie (automatycznie) – np. pojenie, karmienie, dbanie o czystość. Dzięki temu hodowca może nie tylko oszczędzić czas i zmniejszyć koszty, ale przede wszystkim podejmować lepsze decyzje na podstawie rzeczywistych danych z fermy.
Jakie są zalety automatyzacji produkcji zwierzęcej?
Konieczność poniesienia początkowych kosztów może zniechęcać do automatyzacji produkcji, jednak długofalowo ten wydatek owocuje dużymi zyskami. Znacznie zmniejsza nakłady pracy ludzkiej (a w efekcie – umożliwia zwiększenie liczby zwierząt bez zatrudniania dodatkowych osób do obsługi), ułatwia oszczędne dysponowanie zasobami (woda, pasza, energia) oraz szybko informuje o ewentualnych problemach (np. wyciek wody, choroba w stadzie). To umożliwia szybkie zapobiegnięcie eskalacji problemu. Automatyzacja poprawia również dobrostan zwierząt.
Co to jest Fetura Cloud?
Fetura Cloud to narzędzie do kontrolowania wszystkich niezbędnych procesów i danych na każdym etapie hodowli trzody chlewnej. Dzięki niemu z poziomu telefonu uzyskujesz podgląd zużycia prądu, wody i paszy, zyskujesz prosty nadzór nad poszczególnymi grupami produkcyjnymi, możesz porównywać dane z wcześniejszych okresów i monitorować stan zwierząt, a także prowadzić dokumentację na temat poszczególnych osobników i kontrolować mikroklimat w budynkach inwentarskich. W razie problemów (np. nagłego większego zużycia wody, niedziałającej instalacji elektrycznej) system poinformuje hodowcę alarmem. To ogromne ułatwienie prowadzące do zmniejszenia nakładów pracy, dokładnej kontroli wydatków oraz zysków, a także do szybkiego reagowania w razie sytuacji awaryjnych.